Dovolím si tady heslovitě napsat pár rad a tipů co a jak při stavbě elektronkového zesilovače ... hodně toho bude podle vašich dotazů.
- začnu zdrojem - na něm záleží vše - nešidit jej, ale není potřeba to s jeho velikostí přehánět ... všeho s mírou!
- jaké trafo EI nebo toroid ... já raději používám EI - převinu si jej sám nebo si na ně navinu co potřebuju ... nemám navíječku na toroidy ... jinak toroid lépe přenáší vysoké kmitočty - v našem případě rušení ze sítě ...proto je lepší EI trafo!
- není potřeba to přehánět s velikostí filtračních kondenzátorů ve zdroji ... když používám 400uF tak to neznamená že by tam nestačilo 100uF ale prostě v té době jsem měl takové kondenzátory tak jsme je použil ...jinak by mělo stačit 100uF na kanál na anodu ... pro začátečníky ... když je kondenzátor na 450V tak je na 450V a nemůžu na něj dát 500V ...no můžu ale je velká pravděpodobnost že brzo střelí! A ještě když na diodách je 310V tak na kondenzátoru se zvýší 1,44x ...pak tam je 446V! :O) Ti znalí prominou.......
- pak je lepší dát filtrační tlumivku než přidávat kapacit! I ta tlumivka vlastně špatně přenáší vysoké kmitočty ....tím vlastně dělá filtr i pro síťové rušení! A lépe filtruje anodové napětí ....hlavně pro vstupní elky !! Dávám ji už pro G2 mřížky koncovek ....jinak třeba pro PL509 které berou každá až 45mA přes G2 tlumivku dávám až podle toho jak zes bručí .....jinak dám tlumivku až za odbočku na G2.
- pro anodu a většinou i pro G2 když používám pentody (trioda nemá druhou mřížku :O) ) používám společný zdroj až pro vstup dávám filtraci zvlášť! Je to lepší pro přeslechy a pro odbručení zesilovače!
Takže závěr ke zdroji : diody + první kondenzátor = anody koncovek / filtrační tlumivka + druhý kond = mřížky G2 / odpor + kond = invertor / odpor + kond = předzesilovací elka .. a v podstatě stačí kondy každý 100uF v tomto případě 6 ks ! Těch 250uF tam mám opravdu jen pr oklidné svědomí, že zesilovač nebude bručet a že budou mít anody koncovek dostatek energie pro dynamiku!